Bajka o kamieniarzu

Bajka-o-kamieniarzu

Pewnego dnia, biedny kamieniarz pracował odłupując skałę ze zbocza góry. Zmęczony i głodny, przysiadł na chwilę i powiedział do siebie: „Chciałbym być bogatym człowiekiem”. Nieoczekiwanie jego marzenie się ziściło i nieznana, magiczna moc zamieniła go w bogacza. Rozkoszując się nowym życiem, kamieniarz przysnął podczas opalania i słońce przypaliło mu skórę. Pomyślał wtedy: „Słońce jest ode mnie potężniejsze! Zamiast bycia bogatym wolałbym więc zostać słońcem”. Nie musiał długo czekać, gdyż i tym razem w magiczny sposób zamienił się w słońce. Czuł się wspaniale mogąc oglądać z góry i oświecać swym blaskiem ziemię. Jednak w końcu zasłoniła go chmura. Rzekł więc:„Gdybym tylko wiedział, że chmura będzie ode mnie potężniejsza, zażyczyłbym sobie bycia chmurą, a nie słońcem!”. W mgnieniu oka przeobraził się w chmurę. Zablokował więc słońce i narzucił złą pogodę. Był zadowolony ze swej mocy, dopóki nie zjawił się wiatr i go zdmuchnął. Powiedział wtedy:„Gdybym był silniejszy, zdołałbym powstrzymać wiatr. Chcę być zatem wiatrem!”. Będąc już upragnionym wiatrem dmuchał i dmuchał coraz silniej, tworząc burze piaskowe i huragany. Ale któregoś razu natknął się na górę, której zdmuchnąć nie potrafił. „Gdyby nie moja słabość, bez problemu zdmuchnąłbym tę górę. Gdybym zamienił się w nią, byłbym najsilniejszy ze wszystkich!”. I znowu magiczna moc pomogła mu w osiągnięciu marzenia. Stał teraz ogromny, potężny i nie do ruszenia. Aż pewnego dnia poczuł ogromny, przeszywający ból. Ktoś w nim łupał, dłubał, a on mógł się jedynie przyglądać lecącym z niego bezwiednie wiórom. Patrząc w dół krzyknął w myślach „Aha! Więc to kamieniarz jest najpotężniejszy! Gdybym tylko wiedział to od początku, pozostałbym nim bez wahania. A teraz żałuję tych wszystkich życzeń i najbardziej na świecie chciałbym móc znowu być sobą.” I tak też, po raz ostatni, magiczna moc zamieniła go z powrotem w biednego kamieniarza.

Co czujesz po przeczytaniu bajki o kamieniarzu?
Co chciałbyś zatrzymać z niej dla siebie?
Stwórz swój własny morał tej opowieści, kończąc zdanie: „Mądry człowiek…”

Możesz też dokończyć poniższe zdania, tak aby były prawdziwe i zgodne z Tobą.
1. Jeśli miałbym wymienić jedną rzecz, której się nauczyłem…
2. Jednego, czego nigdy…
3. Rzecz, którą chciałbym wiedzieć, kiedy byłem…
4. Gdybym miał swoje osobiste motto, byłoby nim…
5. Mój ojciec/matka/mentor/przyjaciel zawsze mówił mi…

Warto zastanowić się nad wiadomościami, jakie otrzymałeś po uzupełnieniu powyższych zdań i odpowiedzieć sobie na pytania:
Co dają mi te mądrości na chwilę obecną?
Jakie wartości z nich płyną?
Co ważnego chciałbym z nich zapamiętać?

Autor artykułu:

[column size=”one-third”]


[/column][column size=”two-third” last=”true”]
Anna Raimann
Redaktor CoachingINFO

Coach ACC ICF, Trener, Psycholog Biznesu. Prowadzi coachingi indywidualne oraz warsztaty rozwojowe z zakresu kompetencji miękkich. Jej konikiem jest temat relacji. Zajmuje się również tematyką zdrowia i diet coachingiem. Twórca Fitowo Camp na Mazurach.

więcej na celowo.com oraz na fitowo.pl

[/column]

 

You may also like...