Czym jest coaching?

Czym-jest-coaching

Istnieje wiele definicji coachingu, a także coraz więcej jego form dostosowanych do potrzeb rzeczywistości, jednak w dalszym ciągu większość z nich jest nieprecyzyjna, lub sprzeczna z podstawowymi założeniami. Zgodnie z określeniem International Coach Federation, coaching to relacja partnerska. Podczas jej trwania, coach wspiera klienta w drodze do osiągnięcia odpowiednich (ustalonych wcześniej) rezultatów, uruchamiając w nim siłę potencjału, który dotąd mógł tkwić w stanie uśpienia. Sesje coachingowe budzą w kliencie jego samoświadomość, otwierając go na nowe perspektywy, burząc mur ograniczeń, wyobrażeń oraz destrukcyjnych nawyków. Coach pomaga klientowi rozjaśnić i sprecyzować utracone cele, lub stworzyć zupełnie nowe kierunki, umożliwiające osiągnięcie sukcesu w najważniejszych dla niego dziedzinach życia, zbliżając go zarazem do uzyskania równowagi i harmonii.

Można więc pokusić się, o nieco metaforyczne  stwierdzenie, mówiące, że coach jest aniołem stróżem samorealizacji.

Dla kogo coaching?

Dla każdego, komu towarzyszy poczucie, że nie osiągnął wszystkiego, na co realnie go stać, kto odczuwa przy tym specyficzny niedosyt życia. Ale nie tylko. Coaching to także forma pomocy – indywidualnej i wyjątkowo precyzyjnej – w rozwoju jednostki i organizacji. Jej zasadniczą rolą jest uproszczenie procesu adaptacji zmian, kierując światło na obszary najważniejsze i najbardziej strategiczne. Ma to szalenie istotne znaczenie w przypadku coachingu, jako formy wsparcia kierowanej do kadr managerskich, w przypadku klientów instytucjonalnych. Proces coachingowy pomaga także uporać się ze strachem przed tym, co nieznane i nowe. Stanowi wsparcie niezbędne w pokonaniu własnych słabości, na rzecz samodoskonalenia się, gdzie jednym z ważniejszych etapów jest absolutna rewolucja w obszarze niekorzystnych przyzwyczajeń, oraz systematyczne poszerzanie tzw. strefy komfortu, która najczęściej uniemożliwia działania aktywujące rozwój osobisty.

Warto mieć także świadomość, czym coaching na pewno nie jest – a niewątpliwie nie jest on doradztwem, konsultingiem ani też gotową receptą na szczęście. Nie podsuwa rozwiązań, nie narzuca właściwych odpowiedzi. Dlaczego? Dlatego, że właściwa odpowiedź i instruktaż spełnienia, tkwi w nas samych. Coach jedynie podaje nam odpowiednie słuchawki, abyśmy mogli usłyszeć wewnętrzny głos wyciszonego życiem potencjału. Zapala mentalne światło, aby cele i kierunki stały się widoczne i sprecyzowane. Aby droga do ich poznania, nie była przypadkowa, oraz nie marnowała bezcennego czasu na krążenie po omacku. Pomaga więc wyostrzyć zmysły, by życie nabrało odpowiednich kształtów i barw, aby odzyskało swój smak, a przede wszystkim – sens. Indywidualny sens.

Autor artykułu:

Magdalena Seremak

Certyfikowana stylistka i pasjonatka pisania. Łączy obecnie tworzenie tekstów merytorycznie związanych z tematyką zdrowia i urody oraz rozwoju osobistego, z funkcją redaktora działu w poświęconym sztuce piśmie ,,Kontury’’, spełniając w ten sposób swoje najgłębsze zawodowe potrzeby.

 

 

You may also like...