FRIMA to jednak nie rodzina

family-521551_1920

Czyli o zależnościach między funkcjonowaniem firmy a relacjami rodzinnymi.

Co najbardziej nas porusza w firmie a co w rodzinnie, o czym najczęściej rozmawiamy? O tym samym o naszych relacjach z innymi osobami, o uczuciach i emocjach, kto i jak postępuje i jaki jest oraz kto kim – jaka odgrywa rolę -ojca, dziecka, szefa, właściciela, wujka, asystenta, brata, matki, sekretarki.

To formalne określenia-opisane w strukturze organizacyjnej firmy i rodziny –czarno-białe, klarowne, widoczne, nazwane – nawet  szczegółowo opisane przez zakres obowiązków lub wyszukaną nazwę stanowiska pracy po prostu przez nazwę zawodu – od razu wiadomo o co chodzi.

Z rolami rodzinnymi jest już nieco trudniej ale rozumienie ich jest zasadniczo podobne – ogólnie wiadomo kto to jest mama, tata czy brat – jednak to co oznaczają konkretnie i jakie są związane z nimi emocje oraz relacje to już indywidualna sprawa każdej rodzinny i każdego człowieka.

Warto mieć świadomość tych ról i ich znaczenie ponieważ w dużej mierze przenosimy je do pracy w firmie i jako grupa tworzymy nieformalną strukturę organizacyjną. Ich poznaniu, kształtowaniu, pracowaniu nad nimi i zmianie służyć może idealnie właśnie proces coachingowy.

Wtedy dobór rodzaju wykonywanej pracy i roli w biznesie rodzinnym może stać się bardziej dopasowany tak do relacji rodzinnych jak i życiowych doświadczeń. Można znacząco poprawić funkcjonowanie firmy i wzmocnić pozytywne relacje rodzinne unikając negatywnych i przykrych doświadczeń oraz wpisywania w się w destruktywne role niszczące cenne relacje rodzinne.Można i należy wzmocnić pozytywne cechy każdej osoby –albowiem przypatrując się wzajemnych stosunkom pomiędzy członkami rodzinny sięgamy do ich największych zasobów – do emocji. A to właśnie coachingowa praca z nimi pozwala kierować firmy i rodziny w kierunku założonych przez nim samych zmian, prowadzi do rozwoju rodzinnego biznesu i pozwala realizować marzenia.

Nasze role w życiu rodzinno – biznesowym nieustannie zmieniają się – taka jest kolej rzeczy – dziś jesteśmy córką jutro matką – i to właśnie coaching jest narzędziem dzięki któremu możemy tymi zmianami kierować.

W firmie rodzinnej wszystko się przenika emocje z domu wchodzą do firmy i pracy i odwrotnie-klimat emocjonalny rodziny tworzy klimat firmy.

Prowadząc biznes rodzinny pokazuje się światu rodzinne wartości, postawy , uczucia ,sposób rozwiązywania konfliktów, podejście do osiągnięć .

Z jednej strony trzeba umieć rozdzielić sprawy rodzinne od firmowych ale z drugiej trzeba je umiejętnie połączyć-to wielokrotnie trudne zadanie szczególnie, że wszystkie ważne wydarzenia rodzinne zmieniają firmę –śluby, rozwody, narodziny i pogrzeby mają biznesowy wymiar.

Autorka artykułu:

[column size=”one-third”]


[/column][column size=”two-third” last=”true”]
Joanna Czapla-Nowicka

Jest coachem i adwokatem. Prowadzi C&N Family Office, czyli połączenie prawa, coachingu i zarządzania, tym samym kompleksowa obsługa firm rodzinnych, z unikalnym coachingowym podejściem do złożonych spraw.

więcej na: joannaczaplanowicka.com

[/column]

You may also like...