Gniew

Gniew

Emocja gniewu

Gniew  nie pojawia się samoistnie. Najczęściej poprzedza go – lub inaczej – u jego podstaw leży poczucie zagrożenia i strach. Te z kolei, wynikają z poczucia niesprawiedliwości, braku zrozumienia, czy też minimalizowania naszych potrzeb, a przez to ignorancji nas samych. Gniew jest sygnałem, informującym, o natychmiastowej potrzebie zmian. Można potraktować go jako czerwone światło, motywujące do podjęcia działania. Z kolei mając do czynienia z osobą silnie zdenerwowaną, która nie jest w stanie opanować złości, warto mieć na uwadze fakt, że jest to jej odruch obronny, pojawiający się w stanach silnej niepewności. Kontratak w takiej sytuacji nie jest więc dobrym rozwiązaniem – nigdy nim nie jest. To tak, jakby gasić ogień alkoholem. Jeśli  odpowiemy podobnym zachowaniem, z całą pewnością podniesie to stan wzburzenia rozmówcy, a w skrajnych sytuacjach, może doprowadzić do nawet agresywnych zachowań. Co ciekawe, spokój i opanowanie w takich sytuacjach także nie obniżają jego poziomu.

Nie złość się!

Któż z nas nie słyszał w dzieciństwie, że nie ładnie jest się złościć. Istnieje jednak różnica, pomiędzy odczuwaniem złości i wyrażaniem jej. Odczuwanie złości w uzasadnionych sytuacjach jest naturalnym i zdrowym, a nawet pożądanym objawem. Większość z nas ma jednak problem z tym by odpowiednio ją wyrazić, zwłaszcza w sytuacji bardzo silnego napięcia. Jak już wspomniano, niewłaściwym jest tutaj zarówno całkowity i  niekontrolowany upust negatywnych uczuć, jak i połykanie ich w całości. To ostatnie prowadzi do powstawania ogromnych blokad spowalniających bądź całkowicie zatrzymujących nasz rozwój osobisty.  Jeżeli chowanie frustracji w głąb siebie jest metodą radzenia z nią sobie, z całą pewnością będzie ona szukała swojego ujścia, zamieniając się z czasem w depresję lub jej stany pokrewne.

Złość się więc – lecz rób to konstruktywnie. Należy zwrócić energię płynącą z gniewu we właściwym kierunku, wykorzystując jej siłę dla pozytywnego efektu.

Osoba manifestująca gniew i niezadowolenie zazwyczaj sprawia pozór dominującej i silnej, jednak w rzeczywistości pod  przybraną  maską wojownika skrywa swoją słabość, bezbronność i zagubienie. Zasadniczo, emocja gniewu pojawia się w relacjach międzyludzkich dość często, z różnym natężeniem, tym bardziej należy poddać ją identyfikacji i rozłożyć na czynniki pierwsze. Jest niejako wpisana w konflikty, a te stanowią nieodłączny element naszego życia osobistego i zawodowego.

Złość się  świadomie, złap gniew i umieść go przed sobą. Przyjrzyj mu się, nazwij go, obserwuj okoliczności, w których się pojawia, oraz reakcje, jakie powoduje w Twoim zachowaniu.

(Metody pozwalające skutecznie opanować złość znajdziesz w artykule Jak konstruktywnie pokonać złość ).

Autor artykułu:

[column size=”one-third”]


[/column][column size=”two-third” last=”true”]
Magdalena Seremak

Wielbicielka słowa przede wszystkim, w różnym ujęciu i różnej formie. Na co dzień – konsultant regionalny, szkoleniowiec, redaktor, autorka artykułów, blogerka, copywriter… Mama, żona oraz fascynatka rozwoju osobistego i coachingu. Próbuje nazwać i wyrazić to, co pozornie nie nazwane, a wyrażając rzeczywistość – sama poznaje świat…

[/column]

 

You may also like...