O EMOCJACH – coaching w firmie rodzinnej

210h
Emocje – bez nich nie da się żyć. Gdybyśmy je wyłączyli nie bylibyśmy w stanie podjąć żadnej decyzji ani dokonać żadnego wyboru.
Emocje właśnie pchają nas do działania, są motorem każdej zamiany. Już sama nazwa na to wskazuje wyraz pochodzi od łacińskiego ‚e movere’ czyli w poruszeniu, w ruchu
Rodzina i prywatne firmy rodzinna są naszpikowane emocjami – mają ich pod dostatkiem to prawdziwy róg obfitości i bogactwo rodzinnego biznesu – to siła tych firm.
Specjaliście i uczeni z eksperymentów i badań ,a pozostali z doświadczenia życiowego wiedzą doskonale, że emocje oraz stojące za nimi wartości i postawy – pasja pracy, szacunek dla pracowników, podziw dla szefa, wspieranie w potrzebie, rodzinna ciepła atmosfera czyli miłość i przyjaźń-powodują ,iż biznes działa lepiej efektywniej, doskonalej a rozwiązanie problemów jest zawsze możliwe.
To dlatego nie rodzinne podmioty gospodarcze i wielkie korporacje od lat wydają kupę forsy na to by pracownicy „ czuli się jak w domu, jak w rodzinie” – by wzbudzić w nich odpowiednie emocje…
Tymczasem firma rodzinna to ma, za darmo, autentyczne, prawdziwe, nic tylko korzystać i wzrastać…
Cudownie proste? Łatwo powiedzieć, wydaje się trudno czasem zrobić…
A co z kłótniami rodzinnymi, rodzinnymi tabu, złością na krewnych, wstydliwymi historiami o których wszyscy chcą zapomnieć, nieustępliwymi szefami.
No cóż – każde bogactwo ma w sobie ziarno samozniszczenia, a więc i siła emocji może być destruktywna.
Lecz w procesie coachingu można pracować także na tych uznawanych za negatywne emocjach i odkrywać ich pozytywny wymiar czyli najczęściej impuls do działania.
W końcu ludzie są inteligentni i to inteligentni emocjonalnie. Mamy zdolność nie tylko rozumienia swoich emocji ale także rozumienia i współodczuwania emocji innych osób, mamy zdolność uczenia się ,rozpoznawania i wyciągania wniosków emocjonalnych.
Gdy zadamy sobie coachingowe pytania o emocje ,wartości i postawy otrzymamy cenną lekcję korzystania z naszej emocjonalności i poszerzymy świadomość stanu rzeczy oraz odkryjemy rzeczywiste pole zmian.
Coachingowa praca z emocjami w firmie rodzinnej to oczywiście praca nad sobą i doskonalenie umiejętności komunikacyjnych pomiędzy członkami rodziny oraz wszystkimi pracownikami w firmie ,to nauka słuchania i rozumienia innych osób to droga to pozytywnego rozwiązywania konfliktów i pokonywania problemów.
Przy tym wszystkim warto przypomnieć , iż jesteśmy stworzenia do współpracy i szczerości emocjonalnej – tłumienie i chowania emocji nam nie służy a nawet jest czasem niemożliwe. Czyż podwładni nie są mistrzami w wyczuwaniu nastrojów szefa?
Z drugiej strony emocje się udzielają-wszystkie dobre i złe – tak powstaje emocjonalność grupy, emocjonalność rodziny biznesowej w pracy i poza nią.
Możemy nieustanie zmieniać ją polepszać , tworzyć piękne , trwałe i budujące relacje rodzinno –biznesowe, wzmacniać firmę, szanując rodzinę.
Dlatego warto czasem spróbować odpowiedzi na proste coachingowe pytania prowadzące do poznania, zrozumienia i kierowania emocjonalnością.

Autorka artykułu:

[column size=”one-third”]


[/column][column size=”two-third” last=”true”]
Joanna Czapla-Nowicka

Jest coachem i adwokatem. Prowadzi C&N Family Office, czyli połączenie prawa, coachingu i zarządzania, tym samym kompleksowa obsługa firm rodzinnych, z unikalnym coachingowym podejściem do złożonych spraw.

więcej na: joannaczaplanowicka.com

[/column]

You may also like...