Równowaga życiowa

Rownowaga-zyciowa

Czym jest życiowa równowaga?

Najprościej rzecz ujmując i posiłkując się słownikową definicją  – jest stabilnym układem przeciwstawnych wartości. W omawianym kontekście, można by określić równowagę, jako odpowiedni rozkład poszczególnych sfer życia człowieka. Stan równowagi i harmonii daje się odczuć, jako spokój ducha, jest podstawą wspomnianej we wstępie radości, oraz poczucia głębokiego sensu życia. Pozwala także na utrzymanie prawidłowych relacji społecznych, co przekłada się na nasze życie rodzinne, zawodowe, oraz wszystkie inne zależności z otoczeniem. Obszary o których mowa zasadniczo dzielą się na sześć elementów:

  • Sferę uczuciową – wśród której wyodrębnia się życie rodzinne, relacje z przyjaciółmi i związki;
  • Sferę określająca nasz stan zdrowia;
  • Sferę zawodową związaną z karierą i nauką;
  • Sferę duchową, koncentrującą się na religii i wierze;
  • Sferę rozwoju osobistego;
  • Sferę skupiającą dobra materialne i finansowe.

Pojęcie równowagi, jest dość istotne z kilku względów. Stanowi podstawę, do określenia własnych potrzeb, precyzując co jest dla nas naprawdę ważne. To z kolei stanowi  podstawę ustalenia dalszych działań, mających na celu poprawę jakości życia poprzez nadanie mu odpowiednich kierunków zmian.

Nie jest ważne, aby sfery te zachowywały jednakowy, procentowy udział w hierarchii wartości – ważne, aby ustalić między nimi właściwe proporcje, które decydują o tym, czy dobrze czujemy się we własnym życiu. Na tej podstawie łatwo uszczegółowić, w którym obszarze nasza obecność i zaangażowanie stanowi nadmiar, na oczywistą niekorzyść pozostałych, których brak powoduje poczucie niespełnienia, zmęczenia, niezadowolenia czy wręcz frustracji. Warto zdać sobie sprawę, że bardzo często koncentrujemy się na tych sferach, w stosunku do których odczuwamy niedostatek. Najsilniej sytuację tę uwidaczniają niespodziewane  gwałtownie pojawiające się zdarzenia, np. choroba, lub utrata pracy. Wówczas nie tylko koncentrujemy na nich większość uwagi, ale także, co zrozumiałe, obowiązujące dotąd proporcje, stanowiące o  równowadze (lub jej braku) ulegają zasadniczej transformacji. Dla przykładu – koncentrując całą energię w obszarze zawodowym– czas dla siebie, rodziny, pasji – zostaje utracony. Dla najbliższych – a także samych siebie stajemy się wówczas jedynie stanem konta – wciąż nieobecnym.

A gdyby tak… miałby to być ostatni dzień naszego życia? Co chciałbyś/chciałabyś zmienić?

Autor artykułu:

[column size=”one-third”]


[/column][column size=”two-third” last=”true”]
Magdalena Seremak

Wielbicielka słowa przede wszystkim, w różnym ujęciu i różnej formie. Na co dzień – konsultant regionalny, szkoleniowiec, redaktor, autorka artykułów, blogerka, copywriter… Mama, żona oraz fascynatka rozwoju osobistego i coachingu. Próbuje nazwać i wyrazić to, co pozornie nie nazwane, a wyrażając rzeczywistość – sama poznaje świat…

[/column]

 

You may also like...