Żyj z pasją!

zyj_z_pasja

 

Pasja jest siłą napędową sukcesu. Bez niej nie znalibyśmy żarówki, nie czulibyśmy komfortu z jazdy samochodem, nie zaspokajali estetycznych potrzeb obcowania ze sztuką. Pasja jest płomieniem stanowiącym o tym, że wszystko co robimy, nad czym pracujemy jest absolutnie żywe.

Niedzielna chandra

Niedzielne popołudnie dla większości osób oznacza nerwowe oczekiwanie na poniedziałkową pobudkę. Do tego zazwyczaj dochodzi mimowolna wizualizacja i czarnowidztwo pierwszego dnia po weekendowej przerwie – kaprys niezadowolenia na twarzy szefa, nieprzyjemni klienci… Nadzwyczajna, typowa poniedziałkowa złośliwość. Nic dziwnego, że większość z tych zakładanych scenariuszy materializuje się, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Swoją drogą, wynikającej z faktycznej współzależności pomiędzy tym, co kreuje nasz umysł, a co przynosi rzeczywistość. Jednak nie w tym rzecz. Rzecz w tym, że niemal wszystkie te sfrustrowane i zmęczone osoby żyją z dala od pasji. Ich życie zawodowe kręci się wokół zajęć, których statystyczny Kowalski zazwyczaj nie znosi. Nie dziwi więc, że niedzielny wieczór spędza z filiżanką melisy w ręku (lub co gorsza, czegoś mocniejszego).

Wybory, których dokonujemy jako bardzo młodzi ludzie, są najczęściej pierwszym krokiem do zawodowego niespełnienia. Dyktowane modą, lub wynikające z założenia, że prawnik lub inżynier, to tzw. ,,pewny zawód”. Prawda jest jednak taka, że najpewniejsza przyszłość, to ta związana z indywidualnymi predyspozycjami, lub inaczej – talentem, który posiada każdy z nas, a który wymaga ciągłego doskonalenia i warsztatu, aby z czasem móc stanowić o materialnej wolności.

Znajdź swoją szmacianą lalkę

Joanna cieszyła się z nowej posady zaledwie kilka dni. Tylko wówczas, kiedy pomyślnie przeszła skomplikowany i długi etap rekrutacyjny, zyskując posadę o której może nie specjalnie marzyła, ale która dawała jej pełną satysfakcję finansową. Któregoś popołudnia, kiedy zmęczenie i stres kazały odpocząć, znalazła na podłodze szmacianą lalkę swojej córki. Podniosła ją i usiadła na brzegu łóżka. Nie była to zabawka kupiona w sklepie. Nie wydawała dźwięków, nie zdradzała wyglądem najnowszych trendów przedszkolnej mody. Miała sukienkę ze starej flanelowej koszuli, ciałko ze skrawków lnu, warkocze z włóczki i ręcznie malowaną, lecz wyjątkową twarz. Trochę poplamiona, nasączona dziecięcymi łzami dwóch pokoleń i bezcenna, jak stare drzewa w ogrodzie.

Joanna była samotną matką. Jedną z tych niesamowitych – ambitnych i pracowitych kobiet, które złamane w pół, od ciężaru doświadczeń, podnoszą się ze zdwojoną siłą. Radziła sobie świetnie. Tylko ten stres wypalał ją od środka, tłumiąc jej radość i harmonię. Pieniądze stanowiły jedyny punkt zaczepienia i samotną, coraz słabszą motywację, co jak wiadomo, na dłuższą metę zupełnie się nie sprawdza. Kiedy siedziała ze szmacianym wspomnieniem w dłoni, przypomniała sobie ten etap, gdy nocami z pasją i przysłowiowym błyskiem w oku szyła albo lalki, albo ubranka dla nich. Tamtego wieczoru Joanna wznieciła w sobie nie tylko czar wspomnień i sentyment. W swoim przemęczeniu i frustracji poczuła, że musi natychmiast coś zmienić. Życie przecież zdarza się raz, a czas który mamy na wyłączność, to najcenniejsza i najbardziej ulotna jego część. Od tamtej pory minęły dwa lata. Joana systematycznie, stopniowo i konsekwentnie zmieniała swoje realia. Ostatecznie zdobyła się na odwagę, otworzyła własną działalność, w której rozwija talenty i pasje. Prowadzi doskonale prosperujący sklep wysyłkowy, w którym można kupić między innymi szmacianą lalkę i wiele innych wyjątkowych, niepowtarzalnych przedmiotów.

Fundament sukcesu

Statystyczny Kowalski powie, że miała szczęście, albo że jej się udało… ale to nie prawda. Pasja i talent, są doskonałym fundamentem sukcesu. Nie tylko bardzo ułatwiają jego osiąganie poprzez radość czerpaną z połączenia hobby i kariery zawodowej, ale przede wszystkim, stanowią pewną spójność z wnętrzem człowieka. Jego stanem emocjonalnym i duchowym. Wówczas nawet ciężka praca, wyczerpujące momenty, nie odbijają się tak destrukcyjnie na psychice człowieka, który ma poczucie robienia czegoś co jest z nim absolutnie kompatybilne. Ale to nie jedyny argument. Poczucie spełnienia, głębokiego sensu podejmowanych działań, przeświadczenie o dawaniu z siebie tego, co najcenniejsze – stanowi źródło zdrowej i niemalże nieskończonej motywacji. Jeśli kariera jest prowadzona według odpowiednich zasad i zgodnie z planem. Jest to bardzo ważna kwestia, biorąc pod uwagę fakt, że nawet pasjonaci mogą ulec wypaleniu zawodowemu.

Sztuka odnajdywania

Predyspozycje, talenty, pasje – posiada każdy człowiek. Każdy z nas ma równocześnie te same szanse, aby być szczęśliwym. Warto w tym celu na moment oderwać się od rzeczywistości i wyobrazić sobie pewną sytuację.

A gdyby tak… jutrzejszego poranka okazało się, że jesteśmy w posiadaniu niebywałej fortuny i wszelkie ograniczenia finansowe przestają mieć znaczenie…? Kariera zawodowa nie łączyłaby się wówczas z koniecznością zarabiania. To pasja wyznaczałaby jej kierunek. Przykład sam w sobie może wydać się nazbyt abstrakcyjny, jednak pozwala on dotrzeć do sedna tym, którzy chcą w swoim życiu zmiany, którzy mają poczucie, że działają z dala od prawdy o sobie samym.

Zdarza się, że odkrycie swoich pasji jest sprawą przypadku, jak w przytoczonej historii Joanny – jednak na ogół, sprawa przedstawia się inaczej. Warto w tym celu podjąć działanie natychmiast, nieustannie szukać go w sobie, konstruując i kierując do siebie pytania, oraz zmuszając umysł do odpowiedzi. Pytania te warto zadać również najbliższym, którzy być może łatwiej ocenią obszar naszych predyspozycji, w którym należy sprecyzować finał poszukiwań. Doskonałą alternatywą jest w tym wypadku podjęcie współpracy z trenerem rozwoju osobistego, który posiada dostęp do profesjonalnych narzędzi, skracając tę drogę i przygotowując nas samych do potencjalnych zmian.

Człowiek świadomy swoich mocnych stron, doskonalący talenty, z łatwością konstruuje także cele. Pasjonaci nie frustrują się niedzielnym popołudniem, nie uprawiają czarnowidztwa, nie boją się wyzwań. Może warto spróbować i w myśl popularnej sentencji „…znaleźć w sobie pasję, zacząć na niej zarabiać i już nigdy nie musieć pracować…” ?

Autorka artykułu:

[column size=”one-third”]


[/column][column size=”two-third” last=”true”]
Magdalena Seremak

Wielbicielka słowa przede wszystkim, w różnym ujęciu i różnej formie. Na co dzień – konsultant regionalny, szkoleniowiec, redaktor, autorka artykułów, blogerka, copywriter… Mama, żona oraz fascynatka rozwoju osobistego i coachingu. Próbuje nazwać i wyrazić to, co pozornie nie nazwane, a wyrażając rzeczywistość – sama poznaje świat…

[/column]

You may also like...