Wszystkie systemy hydrauliczne wymagają ochrony przed zanieczyszczeniami. Z czasem do układu hydraulicznego przedostaną się mikroorganizmy, cząsteczki ścierne, korozja, kurz, brud, woda, chemikalia i drobne kawałki metalu, a bez odpowiedniego hydraulicznego systemu filtracji, spowodują one poważne uszkodzenia wrażliwych elementów wewnątrz, takich jak choćby części hydraulicznehttps://komatsu-czesci.pl.

Przyjrzymy się niektórym z najczęstszych przyczyn zanieczyszczeń oraz temu, jak można skutecznie chronić swój układ hydrauliczny, aby przedłużyć jego żywotność i zminimalizować ryzyko kosztownych uszkodzeń.

Olej hydrauliczny pomaga dbać o części hydrauliczne

Nawet nowy olej hydrauliczny jest zanieczyszczony. Olej zbiera zanieczyszczenia w zbiornikach magazynowych, a poziom czystości i zawartości wody może powodować uszkodzenia układów hydraulicznych.

Zasadą jest, że olej nigdy nie jest czysty, dopóki nie zostanie przefiltrowany. W przypadku nowego oleju hydraulicznego, jednym z najbardziej efektywnych sposobów jego kondycjonowania jest zastosowanie dedykowanego obiegu off-line (filtracja pętli nerkowej).

Części hydrauliczne

Elementy hydrauliczne są samoistnie zanieczyszczone! Jest to tzw. zanieczyszczenie wbudowane, które występuje podczas procesu produkcji, montażu, instalacji i testowania. Metalowe opiłki i zadziory, brud i piasek to tylko niektóre z zanieczyszczeń, które mogą pojawić się podczas wstępnej filtracji nowego systemu.

Konserwacja, naprawy i serwisowanie

Unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia, cząsteczki kurzu i mikroorganizmy przedostają się do układu hydraulicznego za każdym razem, gdy jest on otwierany w celu przeprowadzenia konserwacji, naprawy, wymiany części lub obsługi serwisowej – i często są wywoływane przez sam proces konserwacji. Może to uszkodzić części hydrauliczne.

Pozostawienie układu hydraulicznego otwartego przez dowolny okres czasu będzie sprzyjać zanieczyszczeniu, dlatego tak ważne jest utrzymywanie go zamkniętego, gdy tylko jest to możliwe.